Šikovnosť detí = úraz?

Úrazy sú často spôsobené pohybom detí v nebezpečnom prostredí, či už je to doma, v škôlke alebo na detskom ihrisku. Deti sú často vystavené ostrým predmetom, horúcim tekutinám a nebezpečným otvorom. Preto by sa mali učiť rozpoznávať nebezpečné miesta už v predškolskom veku. Za malé deti sú samozrejme plne zodpovední rodičia. Je však vhodné aby si dieťa uvedomilo, že má čoraz väčšiu zodpovednosť samé za seba.

Ako ošetriť úrazy detí?i

Rodič prirodzene nedokáže dávať pozor na dieťa 24 hodín denne. Môže sa preto stať, že dieťa príde domov s plačom a rozbitými kolenami. V tomto prípade by mal rodič v prvom rade upokojiť dieťa a ranu čo najrýchlejšie dezinfikovať aby zabránil ďalšiemu bakteriálnemu znečisteniu. Na tieto zranenia je najlepšie použiť antiseptický sprej určený na čistenie čerstvých drobných rán a na ničenie bežných baktérií, ktoré tieto rany infikujú. Okrem toho je možné použiť hypoalergénne náplasti. Tie sú vhodné na kĺby a iné malé rany. Tieto náplasti sa dokážu prispôsobiť pohybu.

Pri úrazoch hlavy treba postupovať rovnakým spôsobom. Treba však dávať pozor hlavne na to, aby sa do rany nedostali vlasy, ktoré by ju opätovne dráždili. Pri poraneniach hlavy a kolien treba zvážiť závažnosť zranenia. Malé rany je vhodné ošetriť doma, no v prípade že krvácanie neprestáva, odporúčame vyhľadať lekársku pomoc. Pre deti i dospelých je vhodné použiť prípravok na bežnú dezinfekciu drobných kožných poranení. Využiť ho môžeme aj na liečbu kožného hnisania prejavujúceho sa začervenaním a chrastami, a to i pri ich výskyte vo vlasatej časti hlavy.

Objavovanie nových vecí a detská zvedavosť nemá hranice. Obrovským lákadlom pre deti sú často ostré predmety. Otvorená rana je bolestivá a typická väčším krvácaním. Prvým krokom by preto malo byť zastavenie krvácania. Pri deťoch je dôležitý výber kvalitnej, pevnej náplasti, ktorá im nebude prekážať pri ich ďalších aktivitách.

Hojenie rán

Odreniny a rany vznikajú v dôsledku poškodenia kože, svalov alebo šliach. Ak chceme zabrániť infikovaniu týchto zranení alebo vytvoreniu jazvy, je dôležité ranu správne ošetriť. Na urýchlenie hojenia rán existujú rôzne prípravky. Treba si však dávať pozor a všetky prípravky používať až po vyčistení rany. Iba niektoré z nich je totiž možné aplikovať do otvorených rán.

Vlhké hojenie je v súčasnosti najviac uprednostňovaný postup pri liečbe rán u väčšiny odborníkov. Vlhké prostredie podporuje delenie a pohyb buniek v rane. Na postihnutom mieste udržuje stálu teplotu. Prípravky podporujúce vlhké hojenie zabraňujú vysušeniu, vzniku klasických chrást a neskôr jaziev.